
Kolika
Příčina
Příčin je obrovské množství. U koní může dojít ke kolice po zkonzumování špatného krmiva, při příliš brzkém napájení koně po práci - splaveného koně; při vystavování koně náhlým změnám počasí nebo nevhodnému prostředí - vítr, vlhko; u koní v soustavném nebo náhlém stresu, při začervení koně, atd.
Příznaky
Kůň je neklidný, kouká se směrem k břichu, hrabe, kope se směrem k břichu, válí se; hodnoty triasu (zvláště dechové a tepové frekvence) mohou být zvýšené. U některých kolik neslyšíme škrundání v hladové jámě, hladová jáma může být nafouklá, ztuhlá. Kůň nežere a může mít průjem - řídké koblihy, nebo zácpu - nebo žádné koblihy. Při postupující kolice může být kůň zpěněný.
Koliky často končí smrtí koně.
!První pomoc!
Zavoláme veterináře, popíšeme mu námi zjištěné příznaky a poradíme se s ním o postupu. U většiny běžných, lehkých kolik je nejlepší první pomoc zadekování a vodění koně - obnovíme tím pohyblivost střev, čekáme, až kůň udělá koblihy, nasadíme koni dietu. Při akutních případech, kdy už koně nemůžeme vodit, alespoň dostatečně nasteleme box, aby se při válení nezranil. Musíme zajistit dostatečný přísun vody - raději i kýbl, napáječky mají často příliš malý průtok.