
Český teplokrevník
Původ a historie 
I v českém teplokrevníkovi se mísí krev nejrůznějších plemen, která se podílela na vzniku tohoto koně.
Český teplokrevník (ČT) , který ztrácí na významu jako kůň pro práci v zemědělství, je proto převeden z mohutného typu koně určeného především pro využití v tahu na moderního teplokrevníka s převahou jezdeckého typu. Děje se tak prostřednictvím křížení s hannoverskými, trakénskými a plnokrevnými hřebci.
Charakteristika
Český teplokrevník je kůň s dobrou konstitucí, který je poměrně dlouhověký. V jeho vzhledu se objevují znaky, které zřetelně odkazují na jeho kočárové předky.
Povahově je ČT charakterním koněm, který se dobře chová ve stáji, je přiměřeného temperamentu, dobře krmitelný a učenlivý. Jeho chování pod sedlem je dobré, je to s chutí skákající kůň.
Hlava je ušlechtilá suchá
oči jsou výrazné s klidným výrazem, stejně tak jsou výrazné i nozdry.
Krk je dostatečně dlouhý, dobře osvalený, zmenšující se směrem k hlavě, nasazený v mírném oblouku, lehce a pravidelně ohebný mezi hlavou a kohoutkem.
Lopatka je dlouhá a šikmá s dobrým osvalením plece.
Přiměřeně dlouhý kohoutek, středně dlouhý, pružný hřbet, na něj navazují pevná, dobře vázaná bedra. Končetiny jsou silné, svalnaté s výraznými klouby.
Barva srsti je převážně hnědá nebo ryzá, může se však vyskytovat i bílá nebo plavá, poměrně vzácná je černá barva.
Plemenné znaky
Výška v kohoutku se pohybuje v 165 - 175 cm.
Obvod hrudníku je cca 200 cm.
Obvod holeně je 22 až 23 cm.
Hmotnost je průměrně 600 kg.
Využití 
Dříve byl využíván pro práci v zemědělství, v tahu Současný typ českého teplokrevníka je ale mnohem více jezdeckým typem všestranného koně, u kterého se nabízí hodně možností jeho využití ať už ve sportu a v nejrůznějších disciplínách nebo v rekreačnímu ježdění.