
Shetlandský pony
Původ a historie 
Shetlandský pony je pojmenován po Shetlandských ostrovech (severovýchod od Skotska). Nepříznivé podmínky a nekvalitní pastva tak daly vzniknout velice odolnému plemenu.
Původ shetlandského ponyho je neznámý, jisté je pouze to, že je na Shetlandských ostrovech chován už po mnoho staletí, možná už od doby bronzové.
Popis plemene 
Je nejmenší ze všech britských plemen. Postavou je malý, ale velice silný - relativně jeden z nejsilnějších koní světa k poměru své velikosti (unese v sedle klidně i dospělého muže). Ceněnou ochranou proti nepřízni počasí je jeho hustá hříva, ohon a také srst, která v zimě narůstá dvojnásob hustá.
Barva - základní zbarvení je vrané, běžní jsou i hnědáci, ryzáci a bělouši povoleni jsou také strakáči.
Výška v kohoutku - v průměru kolem 102 cm; minishetland do 86 cm.
Stavba těla - robustní, malý, podsaditý pony;
- malá hlava
- široké čelo
- tmavé oči
- malé uši,
- široká huba, otevřené nozdry
- mohutné, poměrně šikmé plece
- krátký hřbet
- široká, silná zád
- tvrdá, dobře utvářená kopyta
- bohatá hříva i ocas
- hustá srst
Mohou být tvrdohlaví, ale jsou inteligentní a reagují na správné vedení. Jejich chody jsou volné a rovné s charakteristickou vysokou akcí (vyskoké zvedání noh).
Chov a využití 
Tento koník se vyváží do celého světa. Nejvíce se jich chová v Holandsku, i když početné chovy nalezneme v USA, Kanadě i ostatních evropských zemích. Využívá se i ke křížení. V Severní Americe ovlivnil společně s hackney ponym vznik amerického shetlanda, a s appaloosou zase vývoj amerického ponyho. V Argentině se shetland podílel na vzniku miniaturního plemene falabella.
Shetlandští poníci v minulosti sloužili jako tažní a důlní koně. V dnešní době nalezli své uplatnění v zápřeži, nebo jako jezdečtí pony pro děti. Můžeme je však spatřit i v cirkusech, veřejných parcích, či zoologických zahradách.
Zajímavosti
Poptávka po těchto ponících vzrostla zejména po roce 1847, kdy byla výnosem zakázána práce žen a dětí v uhelných dolech. Shetlandi se tak začali využívat jako důlní koně, speciálně pro tyto účely se začali šlechtit, vedle normálního typu, i koně větší a hrubší.